законопроект

Законопроект 11345: текст до 2 читання все ще містить ризики для ОСББ

Ризики для ОСББ

На сайті Верховної Ради України опубліковано порівняльну таблицю законопроекту № 11345 від 17.06.2024 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо запобігання надзвичайним ситуаціям та ліквідації їх наслідків, формування фонду захисних споруд цивільного захисту, створення класів та центрів безпеки”. Ми, спільнота ПроОСББ, звертаємось до членів Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування повернутись до підготовки законопроекту в редакції членів комітету до другого читання (дата розгляду в комітеті: 08.04.2025) та виключити правки, що порушують Регламент Верховної Ради та створюють правову невизначеність.

“Дерибанний” закон набирає чинності 9 квітня 2025 року

Попри звернення представників ОСББ, громадських активістів, міських голів, багатьох організацій, і навіть попри петицію проти законопроекту, яка швидко набрала необхідну для розгляду кількість голосів, президент все-таки підписав закон “Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо посилення захисту прав добросовісного набувача” (законопроект № 12089 від 03.10.2024). 8 квітня 2025 року він був опублікований у “Голосі України”, і з 9 квітня набирає чинності. 

Законопроект № 11345: більше цивільного захисту чи більше корупції?

Контролер шукає укриття в багатоквартирному будинку

Як ми вже повідомляли минулого року, на розгляді у Верховній Раді України перебуває законопроект № 11345 від 17.06.2024 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо запобігання надзвичайним ситуаціям та ліквідації їх наслідків, формування фонду захисних споруд цивільного захисту, створення класів та центрів безпеки”. Зараз законопроект готують до другого читання. За наявною інформацією, він зберігає всі ті самі недоліки й загрози для ОСББ, що й раніше.

Ми бачимо, що норми законопроекту 11345 стосовно ОСББ є окозамилюванням, яке не вирішить задач цивільного захисту населення, але створить значні корупційні ризики та породить зайву соціальну напругу.

Просимо Президента ветувати закон, який відкриває шлях до "дерибану" допоміжних приміщень і прибудинкових територій

Просимо ветувати законопроект 12089

14 березня 2025 року Верховна Рада України прийняла Закон України “Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо посилення захисту прав добросовісного набувача” (законопроект № 12089 від 03.10.2024).

Прийнятий закон, під гаслом захисту прав добросовісного набувача, значно обмежує можливості витребування майна з чужого незаконного володіння. Введення закону в дію в тому вигляді, як він був прийнятий Верховною Радою України, унеможливить повернення у спільну власність співвласників багатоквартирного будинку його допоміжних приміщень та земельних ділянок, які раніше були незаконно привласнені органами державної влади та місцевого самоврядування.

Просимо Президента України повернути закон до Верховної Ради України для повторного розгляду, з пропозиціями:

1. Доповнити прийнятий закон положеннями, які передбачатимуть, що запроваджені ним обмеження щодо витребування майна з чужого незаконного володіння не застосовуються у випадках:

- якщо право власності на нерухоме майно було неправомірно набуте (зареєстроване, посвідчене) за територіальною громадою, державою;

- якщо нерухоме майно відповідно до законодавства належить до спільного майна співвласників багатоквартирного будинку;

2. Для того, щоб власники нерухомого майна мали практичну можливість захистити свої права, відстрочити набрання чинності законом на один рік після припинення чи скасування чинного воєнного стану.

Позиція ПроОСББ щодо звільнення співвласників багатоквартирного будинку від сплати витрат на його утримання й управління під час воєнного стану

Відновлюємо будинок разом

Останнім часом з'явилося багато законодавчих ініціатив, які мають на меті звільнити власників, квартири яких були знищені або пошкоджені внаслідок російської агресії, від оплати комунальних послуг, а також витрат на управління і утримання житла. Ми категорично заперечуємо проти огульного звільнення від сплати витрат на управління і утримання житла, особливо — внесків в ОСББ. Якщо держава бажає підтримати власників житла, які постраждали від агресії, то вона повинна на це передбачити відповідні кошти й надавати допомогу безпосередньо потерпілим, а не бути "доброю за чужий рахунок".

Пропозиції ПроОСББ до проєкту закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо управління житловим фондом»

Благодійний фонд “ПроОСББ” засвідчує Міністерству розвитку громад, територій та інфраструктури України свою повагу та надає пропозиції до проєкту закону "Про внесення змін до деяких законів України щодо управління житловим фондом" (далі – Проєкт), оприлюдненого на офіційному вебсайті Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України (https://mtu.gov.ua/news/35823.html).

Хочемо наголосити, що співвласники багатоквартирних будинків в Україні протягом багатьох років довели свою організаційну та фінансову спроможність управляти своєю приватною власністю — багатоквартирними будинками. Перешкоди, які перед ними поставали й постають, найчастіше є наслідком мінливих "правил гри" та непослідовної державної політики. Тому вкотре просимо під час підготовки проєктів законодавчих актів утриматися від внесення змін до законів України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" та "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", особливо в частині фундаментальних засад права власності на багатоквартирні будинки, управління ними, створення та діяльності ОСББ.

Обговорення проекту закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо управління житловим фондом»

На сторінці Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України для обговорення оприлюднено проект закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо управління житловим фондом».

Законопроект, серед іншого, пропонує внести кардинальні зміни до Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Тому як представникам ОСББ, так і просто небайдужим власникам житла необхідно з ним ознайомитися та надати свої пропозиції та зауваження не пізніше 31 серпня 2024 року.

У Верховній Раді хочуть відкрити доступ до підвалів багатоквартирних будинків усім охочим

У ВРУ хочуть відкрити доступ до підвалів

На розгляді у Верховній Раді України перебуває законопроект № 11345 від 17.06.2024 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо запобігання надзвичайним ситуаціям та ліквідації їх наслідків, формування фонду захисних споруд цивільного захисту, створення класів та центрів безпеки”.

Загалом він присвячений іншим питанням, але ж передбачає обов’язок ОСББ і взагалі співвласників багатоквартирних будинків “здійснювати обстеження наявних приміщень підземного простору, що є спільним майном, та, у разі якщо встановлено можливість їх використання як об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту, облаштовувати в них такі об’єкти, забезпечувати їх утримання”.

Відбувся вебінар "Зміни до закону про ОСББ: що змінилося і що не змінилося в діяльності об'єднань"

20 січня на ПроОСББ.інфо відбувся вебінар "Зміни до закону про ОСББ: що змінилося і що не змінилося в діяльності об'єднань". Наталія Кальченко розповіла про зміни, які приніс закон 3270 (законопроект 7029) до закону про ОСББ.

Відкритий лист Президенту України щодо законопроекту 7029

відкритий лист Президенту щоо 7029

Прийнятий у другому читанні текст законопроекту 7029, усупереч його назві, не спрощує, а ускладнює роботу існуючих ОСББ та створює перешкоди в створенні нових об’єднань. Тому БФ "ПроОСББ" звернувся до Президента України з проханням повернути Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення управління багатоквартирними будинками” (законопроект № 7029 від 08.02.2022) до Верховної Ради України для повторного розгляду.

Сторінки