закон

Законопроект 11345: текст до 2 читання все ще містить ризики для ОСББ

Ризики для ОСББ

На сайті Верховної Ради України опубліковано порівняльну таблицю законопроекту № 11345 від 17.06.2024 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо запобігання надзвичайним ситуаціям та ліквідації їх наслідків, формування фонду захисних споруд цивільного захисту, створення класів та центрів безпеки”. Ми, спільнота ПроОСББ, звертаємось до членів Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування повернутись до підготовки законопроекту в редакції членів комітету до другого читання (дата розгляду в комітеті: 08.04.2025) та виключити правки, що порушують Регламент Верховної Ради та створюють правову невизначеність.

“Дерибанний” закон набирає чинності 9 квітня 2025 року

Попри звернення представників ОСББ, громадських активістів, міських голів, багатьох організацій, і навіть попри петицію проти законопроекту, яка швидко набрала необхідну для розгляду кількість голосів, президент все-таки підписав закон “Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо посилення захисту прав добросовісного набувача” (законопроект № 12089 від 03.10.2024). 8 квітня 2025 року він був опублікований у “Голосі України”, і з 9 квітня набирає чинності. 

Законопроект № 11345: більше цивільного захисту чи більше корупції?

Контролер шукає укриття в багатоквартирному будинку

Як ми вже повідомляли минулого року, на розгляді у Верховній Раді України перебуває законопроект № 11345 від 17.06.2024 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо запобігання надзвичайним ситуаціям та ліквідації їх наслідків, формування фонду захисних споруд цивільного захисту, створення класів та центрів безпеки”. Зараз законопроект готують до другого читання. За наявною інформацією, він зберігає всі ті самі недоліки й загрози для ОСББ, що й раніше.

Ми бачимо, що норми законопроекту 11345 стосовно ОСББ є окозамилюванням, яке не вирішить задач цивільного захисту населення, але створить значні корупційні ризики та породить зайву соціальну напругу.

Просимо Президента ветувати закон, який відкриває шлях до "дерибану" допоміжних приміщень і прибудинкових територій

Просимо ветувати законопроект 12089

14 березня 2025 року Верховна Рада України прийняла Закон України “Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо посилення захисту прав добросовісного набувача” (законопроект № 12089 від 03.10.2024).

Прийнятий закон, під гаслом захисту прав добросовісного набувача, значно обмежує можливості витребування майна з чужого незаконного володіння. Введення закону в дію в тому вигляді, як він був прийнятий Верховною Радою України, унеможливить повернення у спільну власність співвласників багатоквартирного будинку його допоміжних приміщень та земельних ділянок, які раніше були незаконно привласнені органами державної влади та місцевого самоврядування.

Просимо Президента України повернути закон до Верховної Ради України для повторного розгляду, з пропозиціями:

1. Доповнити прийнятий закон положеннями, які передбачатимуть, що запроваджені ним обмеження щодо витребування майна з чужого незаконного володіння не застосовуються у випадках:

- якщо право власності на нерухоме майно було неправомірно набуте (зареєстроване, посвідчене) за територіальною громадою, державою;

- якщо нерухоме майно відповідно до законодавства належить до спільного майна співвласників багатоквартирного будинку;

2. Для того, щоб власники нерухомого майна мали практичну можливість захистити свої права, відстрочити набрання чинності законом на один рік після припинення чи скасування чинного воєнного стану.

Що робити й чого не робити ОСББ після прийняття законопроекту 7029? Частина 3: як проводити загальні збори “старим” ОСББ?

10 листопада 2023 року набрали чинності зміни, передбачені Законом України “Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення управління багатоквартирними будинками” (він же - законопроект 7029). Тож саме час поговорити, як із цим жити далі існуючим ОСББ (тим, що були створені й зареєстровані до 10 листопада).

Що робити й чого не робити ОСББ після прийняття законопроекту 7029? Частина 2: нові правила для установчих зборів

Продовжую серію блогів, присвячену Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення управління багатоквартирними будинками” (він же - законопроект 7029). Сьогодні - про установчі збори.

Може здатися, що сьогоднішня тема цікава лише тим, хто планує створити ОСББ. Але це не так. Раджу цей блог прочитати й тим, хто має вже створене об’єднання. Річ у тім, що на правила, виписані в статті 6 Закону України “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку” для установчих зборів, покликається стаття 10, яка регулює порядок проведення загальних зборів. Тож те, що розглянемо сьогодні, буде важливим і для наступного блогу про загальні збори.

Що робити й чого не робити ОСББ після прийняття законопроекту 7029? Частина 1: загальний огляд

10 серпня 2023 року було опубліковано прийнятий Верховною Радою і підписаний Президентом Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення управління багатоквартирними будинками” (він же - законопроект 7029). У серії блогів я розберу основні зміни, що стосуються ОСББ, та дам кілька порад щодо того, як об’єднанням уникнути серйозних ускладнень від чергового “спрощення” їхньої роботи.

Відкритий лист щодо законопроекту 7029

Понад рік триває розгляд законопроекту 7029 у Верховній Раді. За проміжок між першим і другим читанням текст законопроекту був не один раз переписаний. Але в підсумку ми маємо той самий результат, що й на початку: 7029 не вирішує проблем ОСББ, а створює нові. І якщо півтора роки тому про це говорили ми, то зараз про це говорить і Головне юридичне управління Апарату Верховної Ради України.

Закликаємо членів профільного комітету зупинитися і дати собі чесну відповідь: що не так із законопроектом 7029, і чи потрібен він взагалі? І рекомендувати Верховній Раді України відхилити законопроект як такий, що в дійсності не відповідає потребам ОСББ, а в умовах воєнного часу взагалі є неприйнятним і шкідливим.

Що передбачає текст законопроекту 7029, який планує розглянути профільний комітет 26 квітня?

Як ми вже повідомляли, у Верховній Раді планують прискореними темпами провести через профільний комітет і винести в сесійну залу законопроект 7029. У нашому розпорядженні є текст законопроекту, який напередодні розіслали народним депутатам (наводимо його в кінці цього допису). З отриманого тексту видно, що із законопроекту багато чого видалили і багато чого додали. Розберемо наявний текст докладно (попередження: довгочит!)

Але спершу - необхідний спойлер для тих, хто вважає, що “без 7029 не буде відбудови”. Норма про прийняття рішень щодо відбудови 50%+ голосів співвласників вже є в чинному законі “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку”.

Просимо зупинити: законопроект 7029 прискорено готують до розгляду в 2 читанні

Зупиніть 7029!

У п’ятницю 21 квітня народним депутатам було розіслано текст законопроекту №7029. Також стало відомо, що законопроект планують вже найближчої середи поспіхом провести через профільний комітет Верховної Ради і направити на голосування в залу. Ознайомившись із текстом законопроекту, який будуть виносити на розгляд профільного комітету, ми бачимо, що до нього багато чого додалося і багато чого з нього зникло. Але суть лишилася та сама: він паралізує діяльність ОСББ і просто зупинить відбудову багатоквартирних будинків, пошкоджених під час війни. Тому закликаємо народних депутатів:

  1. Зупинити подальший розгляд законопроекту, оприлюднити підготовлений текст і провести його відкрите публічне обговорення перед тим, як розглядати на комітеті.

  2. Всім народним депутатам - особисто ознайомитися з текстом законопроекту 7029, не покладаючися на радників і помічників, та бути готовими відповідати на запитання виборців.

Сторінки