Позиція ПроОСББ щодо звільнення співвласників багатоквартирного будинку від сплати витрат на його утримання й управління під час воєнного стану

Відновлюємо будинок разом

Останнім часом з'явилося багато законодавчих ініціатив, які мають на меті звільнити власників, квартири яких були знищені або пошкоджені внаслідок російської агресії, від оплати комунальних послуг, а також витрат на управління і утримання житла.

У нашій спільноті є представники ОСББ, будинки яких були пошкоджені, і навіть ті, чиї будинки були знищені або залишилися на окупованій території.

Ми провели непросте обговорення всередині своєї спільноти і категорично заперечуємо проти огульного звільнення від сплати витрат на управління і утримання житла, особливо — внесків в ОСББ.

Також особливо наголошуємо на неприпустимості застосування критерію “непроживання” як підстави несплати. Він є нечесним і несправедливим. Бо виходить, що в той час, як одні співвласники мають кошти (чи й інше житло), щоб виїхати з пошкодженого житла, вони ще й будуть звільнені від витрат з утримання спільного майна. А всі витрати ляжуть на плечі тих, хто не має куди виїхати і як може відновлює будинок, дбає про спільне майно, забезпечує його збереження і безпеку оточуючих.

Ось наша позиція докладніше.

Позиція перша і основоположна. Якщо держава бажає підтримати власників житла, які постраждали від агресії, то вона повинна на це передбачити відповідні кошти й надавати допомогу безпосередньо потерпілим.

Позиція друга. А як же бути, якщо житло вщент зруйноване і людині послуга не надається? А тут не треба нічого вигадувати, не потрібні додаткові законопроєкти — це все вже врегульовано чинним законодавством: послуга не надається — значить, вона не оплачується. Крапка.

І стосується це насамперед комунальних послуг: постачання води, теплової енергії, газу, електричної енергії, водовідведення. Тут, якщо припинилося надання цієї послуги, то припинилося і нарахування плати за неї — все очевидно і зрозуміло.

Але це не наша відповідальність. Якщо виконавці відповідних комунальних послуг вважають, що їм потрібні якісь додаткові зміни, нехай з депутатами обговорюють ці зміни до їхніх профільних законів — вузько, в межах комунальних послуг.

Позиція третя. Управління і утримання багатоквартирних будинків. Хочемо всім нагадати, що тут ідеться про утримання спільного майна багатоквартирного будинку, а не окремо взятої квартири.

І спільне майно вимагає утримання навіть тоді, якщо в якійсь квартирі вибито вікна чи зруйновано перекриття, чи навіть більшу частину будинку зруйновано. Тому що решта спільного майна залишилася, і після ворожих атак вона потребує навіть більшого утримання, ремонту, відновлення — і, відповідно, більших коштів, ніж було до атаки.

А власник пошкодженої квартири залишається співвласником багатоквартирного будинку і його спільного майна. Тому держава не повинна приймати рішень про звільнення власників багатоквартирних будинків від сплати внесків в ОСББ чи плати управителям. Це питання повинні вирішувати загальні збори ОСББ або ж збори співвласників багатоквартирного будинку. Натомість держава має допомогти постраждалим адресно грошима.

Бо це питання не окремої квартири чи квартир — це питання безпеки і збереження всього будинку, це також питання безпеки і збереження сусідніх будинків. Навіть пошкоджений будинок треба утримувати. Тому просто сказати “не платіть” — держава не має ні юридичного, ні морального права.

Ситуації бувають різні. Абсолютно різні. Будинки можуть бути знищені, а можуть бути просто пошкоджені. Під’їзди і секції будинків можуть бути знищені, а можуть бути просто пошкоджені. Окремі квартири можуть бути знищені, а можуть бути просто пошкоджені.

Ми вважаємо: доки є спільне майно, всі співвласники багатоквартирного будинку зобов'язані спільно його утримувати. Чи коригувати при цьому розміри внесків — повинні вирішувати самі співвласники, а не чиновники.

Як тоді державі слід вчинити правильно? Давати адресну грошову допомогу тим, кому бажає допомогти і має на це кошти. А не бути “доброю” за чужий рахунок.