Особливості підготовки до опалювального сезону 2024-2025 будинків із даховими котельнями
Підготовка до опалювального сезону 2024-2025 для деяких ОСББ з даховими котельнями Київської області розпочалася з нової вимоги "Держпраці" під час підписання Акту готовності газового обладнання щодо обов’язку заповнення Декларації відповідності.
Чи є ця вимога правомірною по відношенню до ОСББ, які забезпечують утримання спільної сумісної власності, дахової котельні, шляхом залучення на договірних засадах суб’єктів господарювання ?
Давайте спершу детально розглянемо законодавство, яке регулює діяльність ОСББ ( далі-Об’єднання).
Хто власник дахової котельні багатоквартирного будинку?
Теза 1: Власниками дахової котельні є співвласники багатоквартирного будинку.
Ст.382 Цивільного кодексу України:
Квартирою є ізольоване помешкання в житловому будинку, призначене та придатне для постійного у ньому проживання.
Усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Яким чином Об’єднання має забезпечувати утримання спільної сумісної власності співвласників багатоквартирного будинку?
Теза 2: Об’єднання не є суб’єктом господарювання.
Аб. 5, ст.4 Закону України”Про Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку”:
“...Господарче забезпечення діяльності об’єднання може здійснюватися власними силами об’єднання (шляхом самозабезпечення) або шляхом залучення на договірних засадах суб’єктів господарювання.”
Аб.5-6, ст. 22 ЗУ”Про Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку”:
“...Питання самостійного забезпечення об’єднанням експлуатації та утримання багатоквартирного будинку та користування спільним майном у такому будинку регулюються Господарським кодексом України в частині господарчого забезпечення діяльності негосподарюючих суб’єктів.
Самостійне забезпечення об’єднанням утримання і експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у багатоквартирному будинку може здійснюватися безпосередньо співвласниками, а також шляхом залучення об’єднанням фізичних та юридичних осіб на підставі укладених договорів.”
Чи зобов’язане Об’єднання у відповідності до вимог чинного законодавства подавати Декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці( далі- Декларація) ?
Теза 3: Відсутність обов’язку Об’єднання подавати Декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.
Ст.18 Закону України ”Про Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку”:
“Об'єднання відповідно до цього Закону та статуту зобов'язане:
забезпечувати належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна, що належить співвласникам;
звітувати загальним зборам про виконання кошторису об'єднання за рік;
забезпечувати виконання вимог статуту об'єднання;
виконувати свої договірні зобов'язання;
забезпечувати дотримання інтересів усіх співвласників при встановленні умов і порядку володіння, користування і розпорядження спільною власністю, розподілі між співвласниками витрат на експлуатацію та ремонт спільного майна;
припиняти дії третіх осіб, що утруднюють або перешкоджають реалізації прав володіння, користування і розпорядження спільним майном співвласниками;
у випадках, передбачених законодавством, статутом об'єднання, представляти інтереси співвласників відповідно до наданих повноважень у відносинах з третіми особами.
Виконання зобов'язань об'єднанням належить до повноважень його правління відповідно до статуту об'єднання.”
П.21 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію(застосування) машин, механізмів, устаткувань підвищеної небезпеки, згідно редакції Постанови КМУ від 07 лютого 2018 року №48 передбачає:
"Виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені в додатку 6, експлуатація (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначене в додатку 7, здійснюються роботодавцем на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.
Декларація за формою згідно з додатком 8 подається суб'єктом господарювання (уповноваженим ним органом або особою)."
А якщо дахова котельня є обʼєктом підвищеної небезпеки, чи зобовʼязані співвласники подавати відповідну Декларацію?
Теза 4: Співвласники багатоквартирного будинку на договірних засадах із субʼєктом господарювання забезпечують утримання та експлуатацію дахової котельні.
Співвласники багатоквартирного будинку, через свої керівні органи забезпечують утримання та експлуатацію дахової котельні шляхом заключення договорів із субʼєктами господарювання, які мають відповідні ліцензії на проведення робіт підвищеної небезпеки. Якщо ОСББ не винаймає працівників для експлуатації котельні, як обʼєкту підвищеної небезпеки, з усіма штатними зобовʼязаннями, та відповідно, не приміряє на себе функцію субʼєкта господарювання, тому і немає жодного зобовʼязання подавати Декларацію, яка передбачена виключно для субʼєктів господарювання, які мають у штаті фахівців щодо виконання робіт підвищеної небезпеки , експлуатація (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки.
Отже, підведемо підсумки:
- ОСББ не є субʼєктом господарювання
- ОСББ не суб'єктом підприємництва
- ОСББ не є власником багатоквартирного будинку та його спільного майна
- ОСББ не є управителем та не надає послуг
- ОСББ- обʼєднання співвласників багатоквартирного будинку
Саме тому від ОСББ не можна вимагати виконання обовʼязків тих субʼєктів, ким ОСББ не є! Тобто, від ОСББ не можна вимагати виконання обовʼязків, яких не має кожен окремий співвласник багатоквартирного будинку.
P.S.: У разі якщо ви будь-яким чином приміряли на себе статус "суб’єкта господарювання" і здійснювали не притаманні Об’єднанню функції, слід ретельно замислитися над наслідками ваших дій у розрізі дотримання норм чинного законодавства під час управління багатоквартирним будинком у розрізі господарського забезпечення діяльності негосподарюючих суб’єктів.
Більш детально про перевірки в ОСББ і статус об'єднань можна ознайомитися в спеціальному матеріалі за цим посиланням: https://drive.google.com/file/d/1pg_Xw-5PBA9Vkv56s2VSFViTv5IUHPk7/view