Чи потрібен ОСББ статус "активного споживача" електроенергії?

Дедалі більше ОСББ встановлює сонячні електростанції (СЕС) на багатоквартирних будинках. Іноді обсяг електричної енергії, що генерується СЕС, може перевищувати поточне споживання об’єднання. Тож можна почути заклики до ОСББ “продавати електроенергію в мережу”. Зважаючи на ситуацію в енергетиці - нібито благе діло. Але є одне “але”.

Для того, щоб “продавати” електроенергію в загальну мережу, від ОСББ вимагають набути статусу “активного споживача”. І навіть послужливо надають інструкції, як це зробити. ОСББ, яке би віддавало в мережу електроенергію в статусі звичайного побутового споживача, чомусь не цікаве енергетикам.

Що ж таке “активний споживач”? За Законом України “Про ринок електричної енергії” активний споживач - це споживач, що споживає електричну енергію та виробляє електричну енергію, та/або здійснює діяльність із зберігання енергії, та/або продає надлишки виробленої та/або збереженої електричної енергії, або бере участь у заходах з енергоефективності та управління попитом відповідно до вимог закону, за умови що ці види діяльності не є його основною господарською або професійною діяльністю.

Начебто нічого особливого. Але для чого потрібне таке поняття взагалі, навіщо його вигадали? Відповідь знаходимо в статті 9 згаданого закону:

Стаття 9. Державний енергетичний нагляд в електроенергетиці

1. Державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через відповідного міністра згідно із законодавством.

Для цілей цього Закону особливою групою споживачів вважаються юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність, використовуючи струмоприймачі першої категорії з надійності електропостачання, або які є споживачами та/або власниками електричних мереж і не є операторами системи розподілу, електричні мережі яких використовуються для розподілу електричної енергії іншим споживачам, та/або активними споживачами (крім побутових споживачів), які встановили генеруючі установки, призначені для виробництва електричної енергії, та/або установки зберігання енергії відповідно до статті 58-1 цього Закону.

2. Предметом державного енергетичного нагляду в електроенергетиці є господарська діяльність, пов'язана з виробництвом, передачею, розподілом електричної енергії, зберіганням енергії, а також з використанням енергії для власних потреб учасниками ринку (крім споживачів, не віднесених до особливої групи споживачів) в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання, випробування та ремонту електроустановок і мереж, виконання робіт з проектування електроустановок і мереж.

3. Способом здійснення державного енергетичного нагляду в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, відповідних обстежень, перевірок, оглядів щодо обладнання електричних мереж учасників ринку електричної енергії (крім споживачів, не віднесених до особливої групи споживачів) у порядку, визначеному Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

(...)

 

Якщо викласти все це простішою мовою, то активні споживачі-юридичні особи підлягають державному енергетичному нагляду. Цей нагляд передбачає обстеження, перевірки та огляди й охоплює не лише передачу електричної енергії в мережу, але й використання її для власних потреб. Отже, в ОСББ, яке набуде статусу активного споживача, зможуть проводитися численні перевірки, навіть з використання електронергії для власних потреб.

Інспектор

В ОСББ, яке набуде статусу активного споживача, зможуть проводитися численні перевірки з використання електронергії, навіть для власних потреб.

Чи потрібні ОСББ додаткові перевірки? Питання риторичне. За чинним законодавством ОСББ є негосподарюючим суб’єктом, не провадить господарської діяльності і як таке не підлягає державному нагляду й контролю. Набуття ж статусу “активного споживача” електроенергії фактично позбавить ОСББ “негосподарюючого” статусу. Заради чого? Чи багато ОСББ може “заробити” на продажі електроенергії в загальну мережу?

Будемо відверті - надлишки електроенергії, які генерують СЕС на багатоквартирних будинках, якщо й трапляються, то не такі великі. А головне - і ці невеликі надлишки можна передати в мережу лише тоді, коли в будинку наявне електропостачання. Бо коли за графіком ваш будинок відключений від мережі - то й надлишки електроенергії в мережу ви ніяк не передасте.

У підсумку, набувши статусу “активного споживача”, ОСББ і країні не допоможе, і собі нашкодить. Бо практики державного нагляду й контролю в Україні ми всі добре знаємо.

Тож наша рекомендація така: замість платити штрафи за наслідками держенергонагляду, краще вкладіть ці гроші в додаткові акумуляторні батареї та збережіть надлишки електроенергії для власних потреб. День уже коротшає, а ніч довшає, тож ваші потреби поступово ростимуть.

Наша рекомендація така: ніж платити штрафи за наслідками держенергонагляду, краще придбайте на ці гроші додаткові акумуляторні батареї та збережіть надлишки електроенергії для власних потреб.

І - наостанок. А що мали би зробити народні депутати й уряд для того, щоб ОСББ могли віддавати надлишки електроенергії в мережу та не мати проблем?

  1. Однозначно віднести ОСББ до категорії побутових споживачів електроенергії як на рівні законів, так і на рівні підзаконних актів.

  2. Дозволити відпуск електроенергії в мережу побутовими споживачами без набуття статусу “активного споживача”.

  3. “Оплату” за відпущену в мережу електроенергію надавати у виді знижки з оплати спожитої ОСББ електричної енергії - для того, щоб між ОСББ і оператором не виникало відносин купівлі-продажу щодо переданої ОСББ в мережу електроенергії.