лютого 2023

"Негосподарюючий суб'єкт": правовий статус ОСББ у судовій практиці

Напевне, вам вже траплялося чути, що ОСББ не є господарюючим суб’єктом, що воно здійснює самозабезпечення, а не надає послуги, і що в ОСББ - “внески”, а не “тарифи”. Що стоїть за цими тезами, і які вони мають практичні наслідки? Пропонуємо розглянути детальніше, а заодно - ознайомитися з конкретними справами, де встановлений законодавчо статус “негосподарюючого суб’єкта” на практиці допоміг ОСББ захистити свою позицію в суді.

Чи реально повернути "прихватизовані" допоміжні приміщення? Судова практика

Один із поширених викликів, з яким зустрічаються ОСББ, - захоплення допоміжних приміщень. І якщо з “просто” явочним захопленням допоміжного приміщення ще можна розібратися, викликавши на місце правоохоронців та помінявши замки, то в ситуації, коли незаконний “власник” зареєстрував за собою право власності на захоплені приміщення, без звернення до суду не обійтися. Про досвід ОСББ із захисту та повернення в спільну власність допоміжних приміщень - наш сьогоднішній матеріал.

Установчі = загальні. Практика Верховного Суду щодо загальних зборів ОСББ

Коли хтось зі співвласників не згоден з рішеннями, прийнятими загальними зборами, то дуже рідко оскаржує їх по суті. Частіше він намагається домогтися визнання рішення недійсним з формальних підстав, як-от порушення процедури скликання і проведення зборів, голосування на них тощо. Свого часу такі співвласники не гребували і більш масштабною ціллю - домогтися фактичної ліквідації ОСББ через оскарження рішень установчих зборів. Знову ж таки, з формальних (процедурних) підстав.

Територіальна громада як співвласник: судова практика

У багатьох багатоквартирних будинках є квартири або нежитлові приміщення, які належать державі чи територіальній громаді. На жаль, не завжди держава і територіальні громади сумлінно ставляться до виконання своїх обов’язків як співвласників, особливо коли йдеться про сплату внесків. Та на те і є в Україні ОСББ, щоб повертати будь-яку ситуацію в законне русло.

Звітування й інформування в ОСББ як запорука виконання спільно прийнятих рішень

Продовжуємо серію статей, присвячених обліку, звітності та фінансовому плануванню в ОСББ. Сьогодні поговоримо про “внутрішнє звітування” та інформування в об’єднанні. Сьогодні поговоримо про те, яку інформацію правління зобов’язане надати співвласнику згідно з законодавством, а яку доцільно чи недоцільно надавати понад встановлений законом перелік.

Динаміка створення ОСББ в Україні

Кількість ОСББ в Україні на 1 січня 2023 року сягнула 38606, збільшившись порівняно з 1 січня 2022 року на 911 об’єднань, попри повномасштабне вторгнення рф. Пропонуємо разом подивитися, що це означає для нашої країни, як змінювалася динаміка створення ОСББ протягом останнього десятиріччя та що на неї впливало і впливатиме надалі.