Житло для переміщених осіб
28 лютого 2022, 22:08
Тут ми зібрали в одному місці інформацію про сервіси та контакти, які сприяють біженцям у поселенні в Україні.
Тут ми зібрали в одному місці інформацію про сервіси та контакти, які сприяють біженцям у поселенні в Україні.
Останній тиждень все частіше почали обговорювати програму «Велика термомодернізація» та плани її впровадження вже у 2022 році. Плани, як то кажуть - наполеонівські, що і визиває багато сумнівів в їх реалізації. Але, давайте проаналізуємо що ж нам в черговий раз пообіцяли, та самі для себе зробимо висновки про реальність цих обіцянок.
Інформації щодо початку роботи самої програми в Інтернеті багато, деталі реалізації поки знайти складно, тому будемо аналізувати, маючи інформацію з відкритих джерел.
Наприкінці грудня 2021 року Кабінет Міністрів України вніс до Верховної Ради України проект Закону про здійснення комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду. Зараз законопроект розглядається у комітетах Верховної Ради України.
Аналіз законопроекту свідчить, що він не передбачає жодних реальних механізмів комплексної реконструкції кварталів застарілого житлового фонду, і нічим не поліпшить існуюче регулювання цієї сфери. Натомість законопроект створює серйозні корупційні ризики та суперечить іншим законодавчим актам, у тому числі Цивільному кодексу України та Земельному кодексу України.
Велика Палата Верховного Суду в своїй постанові від 1 лютого 2022 року в справі № 910/5179/20 поставила крапку в тривалих дискусіях щодо повноважень установчих зборів ОСББ.
Нагадаємо: деякі співвласники заперечували право установчих зборів ОСББ ухвалювати будь-які рішення, окрім власне створення ОСББ і затвердження його статуту. В обґрунтування такої позиції наводили положення статті 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку": "Установчі збори приймають рішення про створення об'єднання і затверджують його статут". Тлумачили цю норму звужувально та стверджували, що вона нібито забороняє ухвалення будь-яких інших рішень.
Натомість Велика Палата Верховного Суду зазначила, що установчі збори є різновидом загальних зборів співвласників, до повноважень яких законодавцем віднесено прийняття усіх рішень з питань управління багатоквартирним будинком.
З огляду на нещодавно презентовану програму «Велика термомодернізація», спеціалісти Асоціації енергоаудиторів України проаналізували досвід подібних програм в житловій та громадській сферах. Причому з огляду на свій досвід супроводу та участі в подібних програмах, як зі сторони співвласників житлових будинків, так і зі сторони органів місцевої влади та учасників міжнародних проектів з енергоефективності. Ну і тепер до цілей.
Ми, представники об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (далі – спільнота ОСББ), починаючи з 2010 року активно беремо участь у розробці державних та місцевих програм впровадження енергоефективних заходів в багатоквартирних будинках на умовах співфінансування. Як ніхто інший, ми розуміємо важливість термомодернізації житлового фонду для енергетичної безпеки України. Більше того - ми підтримуємо термомодернізацію не на словах, а своїми щоденними практичними діями - разом з Урядом та органами місцевого самоврядування.
Вже є сотні багатоквартирних будинків ОСББ в Україні, які провели заходи із комплексної термомодернізації, а їх співвласники зменшили платіжки за тепло удвічі. Є десятки тисяч будинків, співвласники яких поступово вкладають власні кошти і впроваджують енергоефективні заходи.
Але сьогодні ми стурбовані кардинальною зміною правил гри щодо проведення енергоефективних заходів: замість підтримки на умовах співфінансування тих, хто робить це самостійно, з'явилися ідеї безкоштовно для співвласників термомодернізувати "обрані" багатоквартирні будинки. Нас турбує, що проведення термомодернізації за дармові кошти швидко дискредитує і зупинить процес термомодернізації житлового фонду, який тільки-но набирає обертів. І тому ми закликаємо Уряд і органи місцевого самоврядування підтримати та поліпшити існуючі працюючі механізми термомодернізації, а не вдаватися до разового "атракціону щедрості", який перекреслить все, що робилося раніше, та зупинить термомодернізацію на роки вперед.
За два роки функціонування ОСББ «Жасминова-5б» у Львові співвласники багатоквартирного будинку вклали у його благоустрій та розвиток 500 тисяч гривень*. І це додатково до поточних житлово-комунальних робіт. Наразі будинок і прибудинкова територія гарно виглядають, мають високий рівень безпеки та комфорту для жителів. А все тому, що мешканці спільно приймали рішення щодо благоустрою, озеленення, ремонту, внесків тощо. Усе робили швидко і злагоджено.
Не так давно в Німеччині управителі та інші бізнес-лобісти майже зуміли протягнути законодавчі зміни, які б утискали права співвласників і розширювали права управителів. На щастя, представники асоціації Wohnen im Eigentum (WiE), яка в Німеччині захищає права власників житла, своєчасно і гостро озвучили проблему в публічному просторі. Навіть десь зіпсувавши стосунки з деякими парламентарями, WiE жорстко захистили позицію багатомільйонної спільноти співвласників багатоквартирних будинків Німеччини.
В історії протистояння співвласників багатоквартирних будинків Німеччини з управительським, будівельницьким та іншим бізнесовим лоббі можна побачити багато паралелей з Україною. Досвід Німеччини зайвий раз нам нагадує, що успішно захистити свої інтереси здатні ті, для кого вірність принципам цінніша за минущу любов політиків.