Статті

Просимо Президента ветувати закон, який відкриває шлях до "дерибану" допоміжних приміщень і прибудинкових територій

Просимо ветувати законопроект 12089

14 березня 2025 року Верховна Рада України прийняла Закон України “Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо посилення захисту прав добросовісного набувача” (законопроект № 12089 від 03.10.2024).

Прийнятий закон, під гаслом захисту прав добросовісного набувача, значно обмежує можливості витребування майна з чужого незаконного володіння. Введення закону в дію в тому вигляді, як він був прийнятий Верховною Радою України, унеможливить повернення у спільну власність співвласників багатоквартирного будинку його допоміжних приміщень та земельних ділянок, які раніше були незаконно привласнені органами державної влади та місцевого самоврядування.

Просимо Президента України повернути закон до Верховної Ради України для повторного розгляду, з пропозиціями:

1. Доповнити прийнятий закон положеннями, які передбачатимуть, що запроваджені ним обмеження щодо витребування майна з чужого незаконного володіння не застосовуються у випадках:

- якщо право власності на нерухоме майно було неправомірно набуте (зареєстроване, посвідчене) за територіальною громадою, державою;

- якщо нерухоме майно відповідно до законодавства належить до спільного майна співвласників багатоквартирного будинку;

2. Для того, щоб власники нерухомого майна мали практичну можливість захистити свої права, відстрочити набрання чинності законом на один рік після припинення чи скасування чинного воєнного стану.

ОСББ як ключ до згуртованості: шлях від сусідів до партнерів на прикладі Первомайська

Історія Ірини Ляхович із Первомайська показує, що кожен із нас може стати рушійною силою змін, які допомагають будувати сильне і єдине суспільство. Самоорганізація, про приклад якої розповість Гард.City, – це не лише про те, як відремонтувати будинок. Це про здатність людей домовлятися, знаходити компроміси, діяти спільно, ухвалювати відповідальні рішення та навіть впливати на законодавство країни.

Позиція ПроОСББ щодо звільнення співвласників багатоквартирного будинку від сплати витрат на його утримання й управління під час воєнного стану

Відновлюємо будинок разом

Останнім часом з'явилося багато законодавчих ініціатив, які мають на меті звільнити власників, квартири яких були знищені або пошкоджені внаслідок російської агресії, від оплати комунальних послуг, а також витрат на управління і утримання житла. Ми категорично заперечуємо проти огульного звільнення від сплати витрат на управління і утримання житла, особливо — внесків в ОСББ. Якщо держава бажає підтримати власників житла, які постраждали від агресії, то вона повинна на це передбачити відповідні кошти й надавати допомогу безпосередньо потерпілим, а не бути "доброю за чужий рахунок".

Пропозиції ПроОСББ до проєкту закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо управління житловим фондом»

Благодійний фонд “ПроОСББ” засвідчує Міністерству розвитку громад, територій та інфраструктури України свою повагу та надає пропозиції до проєкту закону "Про внесення змін до деяких законів України щодо управління житловим фондом" (далі – Проєкт), оприлюдненого на офіційному вебсайті Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України (https://mtu.gov.ua/news/35823.html).

Хочемо наголосити, що співвласники багатоквартирних будинків в Україні протягом багатьох років довели свою організаційну та фінансову спроможність управляти своєю приватною власністю — багатоквартирними будинками. Перешкоди, які перед ними поставали й постають, найчастіше є наслідком мінливих "правил гри" та непослідовної державної політики. Тому вкотре просимо під час підготовки проєктів законодавчих актів утриматися від внесення змін до законів України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" та "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", особливо в частині фундаментальних засад права власності на багатоквартирні будинки, управління ними, створення та діяльності ОСББ.

У Верховній Раді хочуть відкрити доступ до підвалів багатоквартирних будинків усім охочим

У ВРУ хочуть відкрити доступ до підвалів

На розгляді у Верховній Раді України перебуває законопроект № 11345 від 17.06.2024 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо запобігання надзвичайним ситуаціям та ліквідації їх наслідків, формування фонду захисних споруд цивільного захисту, створення класів та центрів безпеки”.

Загалом він присвячений іншим питанням, але ж передбачає обов’язок ОСББ і взагалі співвласників багатоквартирних будинків “здійснювати обстеження наявних приміщень підземного простору, що є спільним майном, та, у разі якщо встановлено можливість їх використання як об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту, облаштовувати в них такі об’єкти, забезпечувати їх утримання”.

«В ОСББ не буде пільг і субсидій»: як ОСББ і громадянам реагувати на погрози без емоцій

ПФУ відмовляє в субсидії

19 червня 2024 року на сайті Мінсоцполітики було опубліковано інформаційне повідомлення, яке поширили ЗМІ із заголовками «в будинках ОСББ не буде субсидій».

Коротко: зміст повідомлення вводить в оману, оскільки суперечить чинному законодавству. Хто і навіщо це зробив – мало би бути темою службового розслідування в Мінсоцполітики.

А поки чекаємо на службове розслідування і публічні вибачення міністерства перед громадянами, які одержують субсидії, ми даємо інструкцію правлінням ОСББ та громадянам, як діяти.

Чи можлива й потрібна “стовідсоткова ОСББізація” України?

Чи потрібна “стовідсоткова ОСББізація” України?

Скільки існують ОСББ в Україні, стільки ж періодично виринає ідея “стовідсоткової ОСББізації” усіх багатоквартирних будинків країни. Кожного разу міжнародні експерти та українські фахівці-практики переконують у безглуздості та безперспективності такої затії, і зрештою політики до них дослухаються, питання знімається з порядку денного. Та за якийсь час змінюється покоління політиків і їхніх радників, і знову ставиться питання: “а чи не зробити ОСББ обов’язковими в усіх багатоквартирних будинках?” Ось і зараз, коли гостро стоїть питання ремонту пошкоджених внаслідок російської агресії багатоквартирних будинків, ідея “стовідсоткової ОСББізації” знову стала предметом обговорень. Вважаємо за необхідне висловити позицію нашої спільноти.

Контейнерні майданчики для збору побутових відходів, розташовані на прибудинкових територіях багатоквартирних будинків, є спільним майном, яке належить усім власникам квартир та нежитлових приміщень – ВС

Оскільки держава не виконала свій обов’язок, передбачений ч. 2 ст. 42 ЗК України, щодо запровадження внутрішньої процедури передачі земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні будинки, співвласникам цього будинку, то негативні наслідки такої бездіяльності мають покладатися саме на державу, а не на відповідних суб’єктів, зокрема позивача. Йому за провину не може ставитися відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку безоплатної передачі земельної ділянки у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку.

При цьому реєстрація права власності хоча і є необхідною умовою, з якою закон пов’язує виникнення речових прав на нерухоме майно, однак реєстраційні дії похідні від юридичних фактів, на підставі яких виникають, припиняються чи переходять речові права. Тобто сама по собі державна реєстрація не є способом набуття права власності.

Як діятиме суд в разі відсутності з 18 жовтня у заявника електронного кабінету, - роз’яснення

З 18 жовтня суди зможуть застосовувати до тих, хто не зареєструвався в Електронному кабінеті ЄСІТС, негативні процесуальні наслідки у вигляді залишення процесуального документу без руху, його повернення або залишення без розгляду.

Будинок чи квартира - власність чи оренда: дані Євростату

Євростат

В Україні вчергове заговорили про пошук нових напрямків житлової політики держави. Доки розмова точиться навколо політики відбудови втраченого і пошкодженого внаслідок російської агресії житла, навколо забезпечення житлом громадян, що його потребують, навколо формування фонду соціального житла - ми вважаємо це актуальним і своєчасним. Але ж застерігаємо від ревізії реформи управління багатоквартирним житлом, яка відбулася 2015 року, і тим паче - від ревізії наслідків приватизації житла на початку 90-х років. Тоді Україна обрала шлях побудови країни власників житла. І найгірше, що ми могли би зробити - перетворити її на країну безсловесних наймачів.

Але ж прихильники "країни наймачів" і "професійного управління" люблять говорити, що обраний Україною шлях країни власників - хибний. Щоб уникнути маніпуляцій, наводимо переклад звіту Євростату "Будинок чи квартира - власність чи оренда". Де добре видно, що і в "Старій", і в "Новій" Європі власники житла переважають наймачів. За винятком лише Німеччини. Приклад якої (єдиної в Європі!) так люблять наводити прихильники "країни наймачів" і "професійного управління".

Сторінки